Dunaj
Ekológ: Snažíme sa napraviť, čo sa v minulosti na Dunaji pokazilo
05 november 2021Hlavným problémom rieky je úprava tokov, priehrady či odrezané ramená. Živočíchy nemajú vhodné biotopy.
V najväčšej riečnej expedícii sveta sú aj Slováci. V Dunaji analyzujú ryby, mikroplasty či 40-tisíc molekúl
08 november 2019Na väčšine slovenský riek,vrátane Dunaja, je počet rýb iba 30 percent z toho, čo bolo pred 50 či sto rokmi. Na vine sú hydromorfologické zmeny na rieke, čiže regulácia vodného toku, na ktorom sa postavili elektrárne, vybetónovali sa brehy alebo sa hlavný tok odpojil od sústavy ramien, vraví biológ Vladimír Kováč.
V júli a auguste tohto roku sa slovenskí vedci zapojili do najväčšej riečnej expedície sveta Joint Danube Survey 4 (Spoločný prieskum Dunaja 4).
Súčasťou projektu je 13 krajín z povodia Dunaja, ktorými rieka buď preteká, alebo nimi tečú prítoky, čo sa vlievajú do Dunaja.
Pre rakúske priehrady a naše Gabčíkovo je na slovenskom úseku menej rýb. Vďaka teplej vode z priehrad k nám priplávali ryby žijúce na rumunskom a bulharskom úseku Dunaja.
Vodná plocha zdrže na ľavej strane od vyústenia potrubia z ČOV Šamorín pri obci Čilistov Bratislava vidiek, po rkm 1862 a priľahlé vodné plochy voľne spojené so zdržou (mimo Rusoveckej sústavy ramien-samostatný revír č. 1- 0130-1-1). Vodná plocha zdrže na pravej strane od plavebného km 29 VD (tabuľa "Stop športovej plavbe" po rkm 1862 a priľahlé vodné plochy voľne spojené so zdržou. Lov rýb povolený celoročne pri dodržaní individuálnej doby ochrany.
Odstavené ramená: Veľký Lél, Kľúčovecké, Opátske a medzihrádzový priestor v obci Medveďov. Lov rýb povolený celoročne pri dodržaní individuálnej doby ochrany.
Čiastkové povodie rieky Dunaj od ústia Vážskeho Dunaja v Komárne (rkm 1766 po rkm 1810) pri obci Sap a Medveďovské rameno. Lov rýb povolený celoročne pri dodržaní individuálnej doby ochrany. Revír - hraničná voda.